Pionýři z Holešova si Ledovou Prahu opět moc užili

Letošní celostátní akce Ledová Praha se uskutečnila v termínu 2.2. – 4. 2. 2018. Již tradičně se na tuto akci sjely děti z celé České republiky, z různých pionýrských skupin, domů dětí a škol. Na této akci jsme nechyběli ani my, členové PS M. Očadlíka Holešov. V Praze jsme prožili opět prodloužený víkend plný zajímavých setkání, návštěv muzeí a výstav. V pátek jsme si domluvili setkání s paní poslankyní Alenou Gajduškovou, která nás čekala v informačním centru Parlamentu ČR. Po zhlédnutí krátkého filmu, nám odpověděla na naše dotazy, pak následovala prohlídka budovy poslanecké sněmovny. Odpoledne jsme zavítali do pedagogického muzea J. A. Komenského, kde jsme navštívili výstavu 100 let českého školství. Přímo ze školních lavic jsme se přesunuli na Kavčí hory do studia ČTD. Tady jsme se dozvěděli o tom, jak se natáčí Zprávičky a setkali jsme se zde také s moderátorem Jakubem. Večerní program byl opředen tajemstvím. Procházeli jsme různá zákoutí a tajuplné uličky a průchody Staré Prahy. Sobotní program jsme zahájili v muzeu Kampa, kde nás provázela velmi sympatická průvodkyně, která nám přiblížila tvorbu a dílo Františka Kupky, na závěr prohlídky následoval výtvarný workshop, ve kterém jsme sami tvořili. Pod našima rukama vznikla opravdu zajímavá moderní díla. Z Kampy jsem se vydali kolem vily Jana Wericha na Karlův most a odtud Nerudovou ulicí k Pražskému hradu. Prošli jsme si Katedrálu Sv. Víta, dále jsme zamířili do Vladislavského sálu a odtud do Zlaté uličky. Po starých zámeckých schodech jsme sešli k metru a odtud jsme se přemístili do centra Prahy. Sobotní večer jsme strávili v Kongresovém centru na již jednadvacátém koncertu Děti dětem. Koncert se nám opět velmi líbil, vystoupili v něm různé soubory a jednotlivci, kteří byli úspěšní v rámci pionýrského Sedmikvítku. K naší radosti v programu vystoupili naši mladí tanečníci z Holešova, z kroužku společenských tanců, kteří sklidili velký potlesk. Jako host i v letošním roce byla pozvána zpěvačka Heidi Janků, která jako loni zvedla všechny děti z útulných křesel, a celý sál při jejich písničkách tančil a tleskal. V neděli bylo nejdůležitější vše pečlivě sbalit a uklidit. Poté jsme se vydali tramvají ke Karlovu mostu, kde nás čekala lodička i s příjemným panem kapitánem. Plavba Pražskými Benátkami patří již tradičně k vyvrcholení našeho pobytu v Praze. Tentokrát navíc byla Praha zalitá sluncem, o to nám bylo příjemněji. Poté jsme přešli přes Karlův most k Lennonově zdi a do muzea České hudby, kde jsme navštívili expozici a také někteří naši členové si mohli zahrát na klavír a byli za to pracovníky muzea velmi pochváleni. Závěr pobytu v Praze patřil již tradičně občerstvení v Havelské restauraci a odtud jsme se vydali přes Václavské náměstí k Hlavnímu nádraží, odkud jsme společně odjeli domů. Ledová Praha 2018 byla opět perfektní, domů jsme se vrátili sice unavení, ale plní nových zážitků a poznání. Děkujeme všem, kteří se na této krásné akci podílí. Již teď se těšíme na příští rok.

Jarmila Vaclachová