pionyr_maly.gif, 3 kB

Výprava na území kmene Mašukulumbů

28. 7. 2008 - 9. 8. 2008

Sabhí Farao

Táborová základna nedaleko Zubříče zažívá již od roku 1987 tradičně nejedno dobrodružství. Letos se táborníci ocitli v dávných dobách,v období faraónů a stavby pyramid. Velmožové se snažili naučit nás různým řemeslům a dovednostem, které musí ovládat svobodný občan ve starověkém Egyptě. Naučili jsme se plést košíky, šít boty, vyráběli jsme papyrus, odlitky z masteku a pronikli jsme i do tajů vojenské disciplíny. Čas plynul a my jsme se postupně stávali plnohodnotnými „Egypťany” s právem nosit na hlavě roušku. Tu nám při velké slavnosti, na počest Ipetina svátku, předal sám velký faraón Ámon. Setkání s ním bylo pro nás velkým zážitkem. Vzhledem k tomu, že byl už starý a nemocný, brzy po této slavnosti zemřel. Jeho duše se převtělila do pouštní růže, tělo poté bylo balzamováno a mumifikováno. Uložení sarkofágu do hrobky bylo také velkou slavností, nechyběly zlaté sáně, plačky, obětní dary a zpěv obřadních písní. Této události bylo přítomno také spoustu hostů a naších rodičů. Během tábora nás čekala nejedna zkouška a spoustu dobrodružství. Pro přepravu kvádrů na stavbu pyramid jsme vyráběli vory, stavěli jsme „Asuánskou” přehradu, hledali ztracený faraónův poklad, luštili jsme hieroglyfy, plnili jsme také dobré skutky a zkoušeli si směnný obchod. Velkou zkouškou bylo nesení vody přes „Saharu”, spojené se splněním několika záludných úkolů. Plnění těchto strastiplných úkolů utužilo naše jednotlivé týmy natolik, že se z nás staly výborné party kamarádů, kteří si byli ochotni v nesnázích pomoci. Čas na táboře velmi rychle plynul. Prožili jsme toho spoustu, ani chvilku jsme se nenudili. S napětím jsme očekávali závěr tábora. Již v pátek odpoledne jsme za těžce získané rupie nakoupili potřebné kvádry na stavbu pyramid. Podařilo se nám postavit celkem šest menších kamenných pyramid a jednu velkou společnou, měli jsme z toho všichni radost. Po náročném úkolu nás čekala slavnostní večere v paláci u velmožů. Podávalo se několik chodů jídel, nechybělo exotické ovoce, chlebové placky a cizrna. Po slavnostní večeři se rozhořel závěrečný táborový oheň a následovala cesta do „Údolí králů”, kde nás přijal ve své pyramidě Tutanchámon syn Ámona. Toto setkání bylo pro nás všechny ohromným zážitkem, na který budeme ještě dlouho vzpomínat. Sobotní cesta domů byla velmi smutná, protože jsme se velmi neradi loučili se svými kamarády. Věříme, že se v brzké době sejdeme nad fotografiemi a společnými zážitky. Děkujeme všem vedoucím i ostatním pracovníkům tábora za krásné chvíle, které jsme společně na táboře prožili.

Táborníci
PS Mirka Očadlíka, Holešov