Pionýři z Holešova se na táboře vrátili zpět do pravěku

Cesta_do_praveku_foto5497e701e85c6.jpgOpět po roce ožila louka pod hotelem Zubříč v Podhradní Lhotě dětmi. Od roku 1987 se sem pravidelně vrací členové PS Mirka Očadlíka, aby zde prožili svůj 14 denní tábor.

Letošní celotáborovou motivací bylo období Pravěku, takže náš pokřik „Huta, huta na mamuta“ byl velmi výstižný. Při příjezdu na tábor nás přivítala matka rodu Karakaj, společně s kouzelníkem, zaříkávačem a párem koz. Cesta_do_praveku_foto_3.jpgKarakaj nás požádala o pomoc při hledání jejího prvorozeného syna Tesáka, který odešel k posvátnému totemu a dosud se nevrátil. Byli jsme rozdělení do 6 tlup (Gepardi, Sokoli, Medvědi, Vydry, Vlci a Lišky) v čele každé tlupy byla matka. Každý den jsme dostávali do jeskyně dopis a v něm úkol od Tesáka, který nás neustále žádal o pomoc. Všechny úkoly nás bavily, některé úkoly jsme ještě nikdy nedělali a na táboře jsme si je mohli zkusit úplně poprvé. Například jsme měli za úkol nacvičit rituální tanec, vymyslet písničku Slunci, vymodelovat Věstonickou Venuši z keramické hlíny, nakreslit jeskynní malbu, nebo třeba vyrobit pravěké zbraně z přírodního materiálu. K nezapomenutelným zážitkům patří také večerní táborová posezení, při kterých jsme zpívali, povídali si a hráli různé hry. Na závěr každého večera jsme se vždy těšili na čtení z knihy Lovci mamutů. V naší fantazii ožívali příběhy hrdinů z této knihy. Zajímavý byl pro nás také táborový výlet, který tentokrát směřoval do Štramberka, kde jsme navštívili muzeum Zdenka Buriana a známou jeskyni Šipka. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací o životě pravěkých lovců mamutů. Kromě těchto skvělých zážitků jsme navázali přátelství i s 12 mladými lidmi z Hong Kongu, kteří na naší táborové louce strávili krásné 4 dny v rámci programu DOFE. Jejich největším zážitkem byla možnost pobytu v přírodě, obdivovali naše lesy, krajinu, noční oblohu, historické památky a tradice. Také my jsme se od nich dozvěděli spoustu zajímavého o Hong Kongu. Naši kamarádi si pro nás připravili prezentaci a také nás naučili několik kaligrafických znaků, seznámili jsme se s jejich hrami, písničkami a také jsme ochutnali různé pokrmy a dobroty. Mimo těchto Hong Kongských přátel nás na tábor přijeli navštívit i mladí lidé z různých koutů světa: Itálie, Španělsko, Nizozemsko, Rusko, Belgie… tito mladí lidé byli účastníci Holešovského work campu. Táborových zážitků bylo spoustu i přes to, že počasí nebylo ideální, tak nám to, ale nevadilo. Vždyť soutěž ve sbírání dešťové vody je přece taky super zážitek. Táborové dny velmi ubíhaly a my jsme se pomalu blížili k našemu cíli. Ve čtvrtek nás přijeli povzbudit a podívat se na nás naši rodiče a kamarádi, předvedli jsme jim program a vše co jsme se na táboře naučili a nebylo toho málo! A přišel poslední táborový den, který bývá velmi smutný ale také náročný. Čekala nás cesta za Tesákem, na kterou se mohli vydat pouze opravdoví muži a ženy. Abychom jsme se jimi stali, museli jsme v průběhu tábora splnit 7 disciplín, například: předvést tanec a skřek, barvení látek, lov medvěda, výroba šípů, lovení drobné zvěře… úkoly to nebyly lehké, ale nakonec se to skoro všem podařilo, takže cesta za Tesákem mohla začít. Cesta začala až po setmění, byla lemována světýlky a byla velmi dobrodružná. Všichni jsme měli velikou radost, když jsme hluboko v lese unaveného, ale živého Tesáka spatřili. Tesák nám poděkoval za svoji záchranu, předal nám amulety a odešel s námi do „vesnice“, kde se uskutečnila ohňová slavnost na jeho počest.

Děkujeme všem, kteří pro nás letošní tábor připravili. Poděkování si zaslouží všichni vedoucí, kuchařky i ostatní pracovníci tábora za skvělých 14 dní. Na táboře jsme prožili nezapomenutelné chvíle, spoustu dobrodružství, ale také jsme navázali nová kamarádství. Věříme, že budou trvat i nadále nejen během prázdnin, ale také v průběhu školního roku. Těšíme se na potáborová setkání a také na náš tábor v roce 2015.

Za účastníky tábora Kája a Valča, PSM Očadlíka Holešov .>

Příspěvek byl publikován v rubrice Tábory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.