Badatelé z Holešova nalezli nejen Robinsonův ostrov, ale i samotného Robinsona s Pátkem

Každoročně prožívají pionýři z Holešova své táborové dobrodružství na louce pod hotelem Šaumburk dříve Zubříč. Na toto místo se vracíme od roku 1987. V letošním roce jsme slavili 30. výročí!

Letošní tábor PS M. Očadlíka Holešov byl motivován hledáním Robinsona na neobydleném ostrově. Celý tábor se tedy odvíjel  a zabýval hlavně přežitím na pustém ostrově. Hned první večer táborníci objevili deník, který psal Robinson, dozvěděli jsme se důležitou informaci, že je asi v zajetí lidojedů. Táborníci byli rozděleni do čtyř badatelských výprav pojmenovaných podle slavných vědců, přírodovědců a badatelů, byly to: Mendelova badatelská výprava, Pasterova badatelská výprava, Darwinova badatelská výprava a Purkyněho badatelská výprava. Tyto badatelské výpravy mezi sebou soupeřily, ale také si vzájemně pomáhaly a spolupracovaly. Jejich úkolem bylo např. vypěstovat na svém políčku řeřichu či špenát, vybudovat v lese svůj příbytek, vyrobit sluneční hodiny, podle kterých jsme se orientovali, každá výprava si vyrobila své lovecké zbraně. Důležitým úkolem bylo získat co nejvíce vody, protože jak jsme postupem času zjistili, voda je opravdová vzácnost a musíme si jí vážit. Táborníci se dozvěděli spoustu informací o tom , jaké to je , když někdo ztroskotá a zůstane úplně sám a musí se spolehnout jen na sebe. Přispěly k tomu také výlety a besedy na různá témata. Navštívili jsme nedalekou Podhradní Lhotu a také lanové centrum- TARZÁNIE.  V tomto lanovém centru jsme někteří překonali svůj a strach a obavu z výšek. V průběhu tábora nás navštívilo několik zajímavých hostů, kteří si s námi povídali a měli pro nás připravené zajímavé workshopy. Velmi nás zaujala výroba ručního papíru.  A abychom se naučili i něco ze společenského života každého badatele, tak jeden podvečer proběhla výuka country tanců.

Kromě badatelské tématiky táborníci plnili také běžné tábornické povinnosti a naučili se spoustu dovedností. Oblíbená byla dřevorubecká i sportovní Olympiáda, pevnost Boyard, všechny hry v lese a také večerní bojové hry. K nezapomenutelným zážitkům patřila také večerní táborová posezení, při kterých jsme zpívali, povídali si a hráli různé hry. Na závěr každého večera jsme se vždy těšili na čtení ze života Robinsona na ostrově. Navštívila nás také spousta zajímavých osobností, např. tradičně hvězdář Tomáš Pečiva z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí a také nesmíme zapomenout na skvělé bubeníky z Rytmu pro život. Velmi milé bylo setkání se zahraničními dobrovolníky, kteří za námi přijeli z různých koutů světa – z Běloruska, Německa, Španělska, Koreje a také Číny. Prožili jsme s nimi jen pár hodin, ale měli jsme pocit, že je známe již dlouho. Velmi aktivně se zapojili do našeho programu, byli nadšeni z našich aktivit a loučení s nimi bylo velmi smutné.

 Táborových zážitků bylo spousta, počasí téměř ideální. Táborové dny velmi ubíhaly a my jsme se pomalu blížili k našemu cíli. A přišel poslední táborový den, který bývá velmi smutný, ale také náročný. Čekalo nás objevení ztraceného a zajatého Robinsona. I když to na začátku nevypadalo, nakonec  jsme nalezli ztraceného Robinsona i s jeho věrným přítelem Pátkem. Oba s námi poslední večer poseděli u ohně. Všichni jsme ze shledání měli obrovskou radost! Robinson ocenil naše úsilí malým talismanem na památku. Vyzdvihl Mendelovu badatelskou výpravu, která se ve dvoutýdenním hledání Robinsona přiblížila nejblíže.

Děkujeme všem, kteří pro nás letošní tábor připravili. Největší poděkování si zaslouží naše hlavní vedoucí Jarka a její věrný tým, děkujeme také všem skvělým vedoucím, našim kuchařkám a ostatním pracovníkům tábora za skvělých 14 dní. Na táboře jsme prožili nezapomenutelné chvíle, spoustu dobrodružství, ale také jsme navázali nová kamarádství. Věříme, že budou trvat i nadále nejen během prázdnin, ale také v průběhu školního roku. Těšíme se na potáborová setkání a také na náš tábor v roce 2018. Děkujeme také všem rodičům, kteří přispěli do sbírky částkou 1.500,- na záchranu deštného pralesa. Naše velké poděkování patří za finanční podporu Zlínskému kraji a MŠMT.

Za účastníky tábora Maty, Aneta, Klaudie, PS M. Očadlíka Holešov

Více fotek najdete tady:

http://karolinavaclachova.rajce.idnes.cz/Robinsonuv_ostrov_2017_1.CAST/  1.část
 
http://karolinavaclachova.rajce.idnes.cz/Robinsonuv_ostrov_2017_2.CAST/  2.část
 
http://karolinavaclachova.rajce.idnes.cz/Robinsonuv_ostrov_2017_3.CAST/  3.část
 
http://karolinavaclachova.rajce.idnes.cz/Robinsonuv_ostrov_2017_4.CAST/  4.část
 
http://karolinavaclachova.rajce.idnes.cz/Robinsonuv_ostrov_2017_5.CAST/  5.část
 
http://karolinavaclachova.rajce.idnes.cz/Robinsonuv_ostrov_2017_6.CAST/  6.část
 

Autor: Mirda

Jsem administrátor tohoto webu
Příspěvek byl publikován v rubrice Tábory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář