Ve „středověku“ pod Zubříčem byli všichni happy

V letošním roce se přeměnila táborová louka Pionýrské skupiny M. Očadlíka Holešov nedaleko hotelu Zubříč ve středověké panství. Sjeli se tu děvčata i kluci, kteří chtěli společně odhalit tajemství Pána pokladu. Aby tak mohli učinit, museli se z nich nejdříve stát rytíři a valkýry. K tomu bylo zapotřebí splnit sedmero rytířských ctností, např. jízda na koni, rétorika, zpěv písní, střelba z luku atd. Po splnění všech těchto ctností přijel nové rytíře pasovat král a královna ve společnosti královského chrta. Slavnost byla pro všechny zúčastněné velkou událostí.
Rytíři a valkýry byli rozděleni do šesti rodů, ve kterých dále usilovali o odhalení již zmíněného tajemství Pána pokladu. Ten jim na cestě za pokladem kladl spoustu překážek a nelehkých úkolů. Mezi jedny z nejtěžších patřila např. celodenní výprava na zříceniny hradů Šaumburk a Zubříč, předávání zpráv pomocí středověkých poslů nebo noční hra v lese s cílem získat důležitou indícii. Táborníci se během putováni středověkem dozvěděli spoustu informací o životě v této době a dokonce si i sami vyzkoušeli a vyrobili středověké hry, oděvy, účesy, zbraně, pečetě a zúčastnili se rytířských turnajů atd.

V průběhu tábora čekalo na děti také několik překvapení, jako například noční zjevení zakleté Kunhúty, návštěva panstva z Osíčka a Loukova a komedianta Šeklina, vyzkoušeli si hru se šamanskými bubny a tibetskými miskami a velmi zajímavá a poučná byla také ukázka hry na irské píšťaly, banjo a fujaru. Kromě středověkého tématu se pro táborníky konaly sportovní a dřevorubecká olympiáda, táborová sazka, pevnost Boyard, Oko za oko, Bylo nebylo, oblíbené vaření guláše v přírodě. Děti si vyzkoušely a zdokonalily své znalosti v morseovce, uzlování, topografických značkách, stavění ohnišť a práci s buzolou. Většinu z těchto znalostí použily také při plnění mnohých úkolů.

Přestože počasí středověku příliš nepřálo, dobrá nálada a zapálenost do her a soutěží z dětí po celou dobu nevyprchala. Výbornou náladu a skvělou atmosféru ocenili také rodiče a hosté tradičního návštěvního dne. Děti předvedly připravený program i za deště, který jim vůbec nevadil a s chutí a elánem předvedly vše, co se na táboře naučily. Diváci vystoupení patřičně ocenili.

Závěr tábora se velmi rychle přiblížil a s ním i narůstalo napětím, jestli se tajemství Pána pokladů podaří odhalit. Vše nakonec dopadlo dobře! Během závěrečné slavnostní hostiny předali poslové vzkaz s určeným místem, kam se mají rytíři a valkýry odebrat. Všechny čekala dlouhá a náročná cesta až na hrad Helfštýn. Všech šest rodů se svými vévody z Pardusu, Chlumu, Křídla, Javorníku, Šaumburku i Zubříče se vydalo pouze za svitu loučí k bráně Helfštýna. Zde na ně čekal tajemný mnich, který po vyřčení správné indicie předal vítěznému rodu vévodkyně z Křídla mapu, kde byl zakreslen poklad. Pak už netrvalo dlouho a dlouze očekávané setkání s Pánem pokladu se naplnilo. Pán pokladu ocenil snažení všech rodů a předal všem rytířům a valkýrám pamětní medaili, která jim bude po zbytek života připomínat 29. červenec, den, kdy odhalili velké tajemství a s ním získali poklad. Po návratu na panství proběhla malá slavnost, kde nechyběla ohňová show. Poklad pak byl až do rána velmi ostražitě střežen.

Poslední táborový den byl velmi smutný, končilo společné prázdninové dobrodružství. Děti navázaly spoustu nových kamarádství a prožily mnoho krásných a společných chvil. Přes nepřízeň počasí byla nálada po celou dobu tábora skvělá a děti se ani chvíli nenudily. Všem táborníkům patří velké poděkování. Poděkování si zaslouží také všichni vedoucí a pracovníci tábora. Děkujeme také všem, kteří nás svou návštěvou potěšily a v dešti povzbudili. Poděkování si zaslouží také všichni rodiče, kteří pomohli při stavění i bourání tábora a také ti, kteří nám přispěli sponzorsky. Těšíme se na další společná dobrodružství.

Za krále svého a královnu svou.

Jarka Vaclachová, vedoucí tábora.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tábory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.