HOLEŠOV VÍTAL REPUBLIKOVÉ FINÁLE SEDMIKVÍTKU VE FOLKLORNÍCH TANCÍCH LETOS POPRVÉ

Téměř 100 členů folklorních souborů se v neděli 13. ledna 2019 zúčastnilo celorepublikového finále folklorních tanců v rámci soutěže Pionýrský Sedmikvítek, který každoročně vyhlašuje Česká rada Pionýra za podpory MŠMT. Poprvé v letošním roce se toto finále konalo v Holešově. Tato soutěž je otevřená všem zájemcům o folklor – oddílům, školám, folklorním souborů, SVČ a Domům dětí a mládeže atd. Finále v Holešově organizovala PS M. Očadlíka Holešov ve spolupráci se SVČ TYMY Holešov. Organizátoři převzali štafetu z Vysočiny, kde se konaly předešlé ročníky.

Finále soutěže se zúčastnilo celkem 5 vysílajích folklorních souborů se 7 pásmy. Soutěžilo se ve 2 kategoriích – mladší + starší děti. Některé soubory si přivezly také svoji vlastní muziku, jiné soubory zaujaly nápaditostí svých pásem, pěveckými a také tanečními výkony. Diváci oceňovali všechna vystoupení velkým potleskem. Pětičlenná porota byla složena z odborníků na folklor. Zasedla v ní paní Marcela Urbanová, Naděžda Horáková, Eva Zehnalová, pan Jiří Jablůnka a pan Michal Minář. Porota neměla vůbec jednoduchou úlohu. V mladší kategorii nakonec zvítězily děti z Bartošova dětského souboru ze Zlína, získaly zlaté medaile a stříbrné medaile si odnesl domácí soubor Zrníčko. Ve starší kategorii se na 1.místě umístila Malá Rusava z Bystřice pod Hostýnem s „ Metlovým tancem“ a Křenováček z Křenovic od Slavkova s pásmem „K muzice nepudu.“ 2.místo obsadil Bartošův dětský soubor ze Zlína s pásmem „Halekačky“ a na 3. místě se umístila dvě pásma – Malá Rusava „ Na pastvě „ + Jabloňka z Martinic s pásmem „Klapy klap ve mléně“. Všechny soubory získaly kromě medailí také diplomy, hodnotné ceny v podobě deskových her, plyšáka a také drobné upomínkové předměty od města Holešova. Při závěrečném ceremoniálu byli oceněni také všichni vedoucí, kteří se dětem věnují ve svém volném čase. Velké poděkování si zaslouží také všichni členové poroty. Porota také nominovala tři soubory na Putovní pohár vlády ČR. Na toto ocenění jsou navrženy soubory Malá Rusava z Bystřice pod Hostýnem, Bartošův dětský soubor ze Zlína a Křenováček z Křenovic u Slavkova. Porota také doporučila soubor Malá Rusava na reprezentaci folklorních tanců na koncertě Děti dětem, který se bude konat v Praze 2. 2. 2019 v Kongresovém centru. Celou soutěž folklorních tanců provázel také maskot – „PIONÝRSKÝ PES“ , který nechyběl při úvodním nástupu, v průběhu soutěže držel všem soutěžícím „tlapky“ a také asistoval při předávání medailí. Pro děti jsme na závěr připravili překvapení v podobě vystoupení kouzelníka – Mága RadekRa.

Děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci a přípravě této soutěže, děkuji také MŠMT a městu Holešov za finanční a materiální podporu. Poděkování si zaslouží také všichni diváci, rodiče a další hosté, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Velké poděkování patří také porotě, zvukařům a moderátorce Kamile Polákové.

Jsem moc ráda, že se tato celorepubliková soutěž ve folklorních tancích v Holešově letos konala. Pevně věřím, že se k nám soubory budou rády vracet i v příštích letech. Unikátní na této soutěži je, že se zde setkají soubory z různých oblastí a také to, že si děti odváží od nás medaile, což při těchto soutěžích nebývá obvyklé! Všechny srdečně zveme na folklorní tance v lednu 2020 !

Spoustu fotek najdete zde: tymy-centrum.rajce.idnes.cz/Sedmikvitek_-_Folklorni_tanec_2019

Mg. Jarmila Vaclachová, vedoucí PS M.Očadlíka Holešov