Do období antického Řecka se tentokrát přenesli pionýři z Holešova na svém táboře

Každoročně prožívají pionýři z Holešova své táborové dobrodružství na louce pod Šaumburkem. Na toto místo se vracíme od roku 1987.

Letošní tábor PS M. Očadlíka Holešov byl motivován historickým tématem Antické Řecko. Celý tábor se tedy odvíjel v období antiky. Děti v průběhu čtrnácti dnů prošly mnoha řeckýmy městy. Např. seznámily se se životem ,výchovou a kulturou v Athénách, ve Spartě, navštívily věštírnu v Delfách, propluly Koryntským průplavem, obchodovaly také na tržišti v Mykénách. Nechyběla také zápletka s Trojským koňem a také typický řecký tanec. Významnou událostí byly Olympijské hry, které byly letos rozděleny do třech dnů. První večer byl věnován slavnostnímu ceremoniálu. Zástupci z každého města vyzvedli slavnostní olympijský oheň na „Olympu“, který jim předali sami bohové Zeus a Héfaistós. Oheň pak hořel po celou dobu konání Olympijských her. Druhý den proběhly disciplíny jednotlivců- např. hod diskem, vrh koulí, hod oštěpem, běh na jeden stadion, běh těžkooděnců, potápění a také skok daleký. Třetí den se uskutečnily kolektivní sporty- přetah lanem a běžecká štafeta. Součásti Olympijských her bylo také večení lání v rétorice- řečnictví.Olympijské hry se po celou dobu konaly v duchu Fair play. Na vítěze čekaly „vavřínové věnce“ a velký potlesk a ovace ostatních sportovců.

Na táboře nechyběly také oblíbené hry a soutěže:dřevorubecká olympiáda, pevnost Boyard, Oko za oko, sazka a všechny hry v lese a také večerní bojové hry. K nezapomenutelným zážitkům patřila také večerní táborová posezení, při kterých jsme zpívali, povídali si a hráli různé hry. Na závěr každého večera jsme se vždy těšili na čtení antických bájí. Navštívila nás také spousta zajímavých osobností, např.  včelař Václav Srkala z Telče, ornitolog Jaroslav Walter a také tradičně hvězdář Tomáš Pečiva z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Měli jsme velkou radost, že za námi k táboráku přijel také známý folkový zpěvák Slávek Janoušek, který nám zpříjemnil večer jeho veselými písničkami. Velmi milé bylo také setkání se zahraničními dobrovolníky, kteří za námi přijeli z různých koutů světa – z Mexika,Španělska, Turecka, Francie.Prožili jsme s nimi jen pár hodin, ale měli jsme pocit, že je známe již dlouho. Velmi aktivně se zapojili do našeho programu, byli nadšeni z našich aktivit a loučení s nimi bylo velmi smutné. Kromě doborovolníků z Židovského festivalu s námi na táboře strávila několik dní naše milá kamarádka z Hong Kongu- Michell a také Amina z Nigérie, díky nim jsme měli možnost procvičit si anglická slovíčka a konverzovat s nimi.

 Táborových zážitků bylo spousta, počasí téměř ideální. Táborové dny velmi ubíhaly a my jsme se pomalu blížili k našemu cíli. Tradičně ve čtvrtek za námi přijeli naši rodiče a další hosté na Slavnosti Dia a Mykénský trh. Předvedli jsme jim vše, co jsme se na táboře naučili. Toto byla také veliká zkouška pro táborové nováčky, tentokrát opět všichni obstáli.

  A přišel poslední táborový den, který bývá velmi smutný, ale také náročný. Čekala nás výprava na bájný Eménos. Před tim než jsme se však vydali Eménos hledat jsme se museli posilnit pravou řeckou hostinou, tedy hostinou při které se leží na levém boku a pojídají se se řecké speciality včetně oliv. Nastal večer a s ním i otázka, kde se ten bájný Eménos nachází,proto jsme vyslali naše zástupce do Delfské věštírny, zde obdrželo město Mykény mapu a celou cestu až do bájného města nás právě toto město vedlo. Protože bájné město bylo úplně vyprahlé a téměř bez života, museli jsme naplnit vodou své vyrobené Amfóry a celou cestu až do města jsme tyto nádoby nesli. Cesta byla opravdu dlouhá a náročná, ale touha po spatření Eménosu byla silnější než spánek a tak jsme v krásnou a mystickou noc při zatmění měsíce společně nalezli bájný Eménos. Zde nás přivítal poslední z žijících obyvatel a odměnil nás prachem a kameny z již znovuobjeveného města.  Všichni jsme z toho měli velkou radost, byl to velmi hezký zážitek na který většina z nás nikdy nezapomene.

Děkujeme všem, kteří pro nás letošní tábor připravili. Poděkování si zaslouží všichni vedoucí, kuchařky i ostatní pracovníci tábora za skvělých 14 dní. Na táboře jsme prožili nezapomenutelné chvíle, spoustu dobrodružství, ale také jsme navázali nová kamarádství. Věříme, že budou trvat i nadále nejen během prázdnin, ale také v průběhu školního roku. Také už teď se  těšíme na náš tábor v roce 2019.  Naše velké poděkování patří za finanční podporu městu Holešov, Zlínskému kraji a MŠMT.

Za účastníky tábora Klaudie,Pavel a Maty PSM Očadlíka Holešov

 

Autor: Mirda

Jsem administrátor tohoto webu
Příspěvek byl publikován v rubrice Tábory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář